Rosja. Zniesienie zakazu prowadzenie dalekobieżnych ciężarówek przez kobiety !

Braki w kadrach kierowców dręczą przedsiębiorców już od kilku lat.  Europa, wychodząc naprzeciw problemowi w transporcie, postanawia ściągnąć za kierownice kobiety. Jak wiemy z poprzednich artykułów, płeć piękna jeździ o wiele ostrożniej niż mężczyźni co pomogłoby zmniejszyć ilość wypadków na drodze. Stąd pomysł zatrudnienia ich na stałe  jako kierowców zawodowych, to rozwiązałoby problem niedoboru kierowców. Jest jednak państwo, które mimo braków w kadrach, twardo stało przy swoim i nie zatrudniało kobiet jako truckerów największych ciężarówek. Jeszcze za czasów Związku Radzieckiego powstała lista zakazanych zawodów dla kobiet. Tak istnieje taka lista i niestety Rosjanie uznają ją do dziś. Na chwilę obecną lista zakazanych zawodów obejmuje aż 456 rodzajów prac w 30 różnych branżach.  Dyskryminowane przez płeć Rosjanki nie mogą prowadzić ciężarówek w ruchu dalekobieżnym oraz autobusów które posiadają więcej niż 14 miejsc siedzących

W szczególności, są usuwane ograniczenia pracy w piekarnictwie produkcji, na powietrznym, morskim, rzecznym i transporcie kolejowym, pracy w charakterze kierowców samochodów ciężarowych i maszynistów specjalnej techniki”, — wyjaśnił minister.

Rosja oczywiście wiedzie prym wraz ze swoimi 456 zakazami i według Federacji Rosyjskiej jest to najdłuższa taka lista na świecie.  Zawody takie jak górnik, maszynista, marynarz operator spycharki czy strażak również nie wchodzą w grę. Jak wcześniej wspomnieliśmy ograniczenia te są  ,, spuścizną z czasów ZSRR ‘’ i według wyjaśnień jest to konieczna ochrona zdrowia kobiet jako potencjalnych i faktycznych matek. Co to znaczy? Znaczy to, że ograniczenia te zostały wdrożone dla ochrony warunków życia kobiet i uniknięcia narażenia ich na niebezpieczeństwo. Jak widać, kobiety w Rosji wciąż postrzegane są głównie jako matki i gospodynie. 

Czas na zmiany ! 

Nareszcie nadszedł czas  na długo wyczekiwane zmiany. Okazało się, że zakazy nie będą już dłużej przydatne. To oznacza, że wraz 2021 rokiem, przywitają nas ogromne zmiany w postaci zniesienia zakazów zawodowych dla kobiet. W skrócie  : już za dwa lata Rosjanki otrzymają prawo do prowadzenie ciężarówek nawet na długich trasach. Wiadomo kogo najbardziej cieszą te zmiany, oczywiście przedstawicieli rosyjskiej branży transportowej . Liczą oni na wypełnienia luki w kadrach kierowców. Rzeczywistość jednak nie przedstawia się tak kolorowo. Spójrzmy na realia. W Unii Europejskiej kobiety mają prawo jeździć ciężarówkami już od wielu lat, a mimo to stanowią one jedynie 2 % wszystkich kierowców zawodowych.

Kobiety lekiem na rosnącą liczbę wypadków ? 

Eksperci z Instytutu Amerykańskiego Badań Transportowych (ATRI – jest odpowiedzialny za badanie śmiertelnych zdarzeń ), wysnuli tezę jakoby kobiety truckerki, miały zbawienny wpływ na ograniczenie ilości wypadków na drogach, z udziałem ciężarówek. Według tej agencji to bardzo proste i mądre rozwiązanie.                    Organizacja podaje, że ilość śmiertelnych wypadków w Ameryce osiągnęła nowy, bardzo wysoki wynik. W 2017 roku w wypadkach zginęło 840 kierowców ciężarówek, co okazało się najwyższym wynikiem od 29 lat ! Jest to wzrost o 6,6 % , względem zeszłego roku. Jaki, więc wpływ na te kolosalne liczby, miałyby mieć kobiety? A no właśnie spory! ATRI uważa, że w szansa na wypadek z uczestnictwem kobiety jest aż o 20 % niższa, niż z udziałem mężczyzn. Według tych badań kobiety jeżdżą  mniej agresywnie i rzadziej ignorują polecenia sygnalizacji świetlnej. Dodatkowym faktem rzutującym na plus dla kobiet, jest to, że płeć piękna o wiele częściej zapina pasy bezpieczeństwa. Tymczasem jak się okazuje, spośród 840 kierowców ciężarówek, którzy zginęli w 2017 roku, aż 38% z nich nie miało w momencie wypadku zapiętych pasów bezpieczeństwa!                                                  

Czy istnieje jednak szansa na to, aby kobieta  za kierownicą, stała się normą na drodze ? Badania ATRI twierdzą, że jest to jak najbardziej możliwe ale póki co głównie w Stanach Zjednoczonych.   Właśnie tam, w roku 2017 roku prawie 8% wszystkich kierowców ciężarówek stanowiły kobiety Z tego co nam wiadomo, odsetek ten cały czas rośnie.         Jak chodzi o Europę, to tak jak pisaliśmy procent liczbowy jest bardzo niski. Jedno jest pewne, zdecydowanie częściej będziemy mieli okazję spotkać kobiety truckerki w Stanach niż w Europie. 

Czy kobiety w Rosji czekają na taki obrót sprawy ?  Czy faktycznie przyczynią się do pozytywnego spadku liczebności wypadków na drogach ? To okaże się dopiero w  2021 roku a póki co pozostaje nam czekać na rozwój wydarzeń. 

Sprawdź nasze szkolenia ADR

W DANWOJ oferujemy szeroki wachlarz szkoleń i kursów ADR w bardzo przystępnych cenach.

Skontaktu się z nami

Pomożemy dobrać odpowiednie szkolenie i odpowiemy na wszystkie pytania.

ul.Staszica 39, 64-600 Oborniki

+48 61 63 93 706 lub +48 721 260 636

kom: +48 663 164 338

biuro@danwoj.pl

Administratorem danych osobowych jest :
P.H.U.  DANWOJ Wojciech Koralewski ul. Staszica 39, 64-600 Oborniki

Oświadczamy, iż dane Państwa firmy będą przetwarzane zgodnie z zawartą umową współpracy i tylko w określonym w tej umowie celu oraz z innymi przepisami prawa powszechnie obowiązującego, które chronią prawa osób, których dane dotyczą. Dane osobowe są przetwarzane na postawie art. 6 ust.1 lit. B ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016r., w celu wykonania umowy. Administrator nie udostępnia danych ani nie przekazuje danych do państwa trzeciego / organizacji międzynarodowej. Dane będą przechowywane do czasu wygaśnięcia roszczeń wynikających 
z umowy. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo dostępu do swoich danych, ich poprawiania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Dane nie podlegają profilowaniu i udostępnianiu podmiotom trzecim.

Napisz do nas

RODO:

2 + 9 =